odszkodowanie z polisy OC pojazdu po wypadku

Mam problem z uzyskaniem odszkodowania z firmy WARTA. Opisze całą sprawę: 21 grudnia 2007 w Białymstoku na ul. Podleśnej jadąc samochodem osobowym Mazda 626 na wysokości Filharmonii Podlaskiej (w kierunku ul...

Nie jesteś zalogowany.

Odszkodowanie za wypadek - aktualne tematy :

#1 2011-02-11 12:24:26

sasha
Gość

odszkodowanie z polisy OC pojazdu po wypadku

Mam problem z uzyskaniem odszkodowania z firmy WARTA. Opisze całą sprawę: 21 grudnia 2007 w Białymstoku na ul. Podleśnej jadąc samochodem osobowym Mazda 626 na wysokości Filharmonii Podlaskiej (w kierunku ul. Skłodowskiej) chciałem skręcić na parking po lewej stronie drogi (przy filharmonii). Zasygnalizowałem kierunkowskazem, że będę chciał wjechac na parking po lewej stronie i po spojrzeniu w lusterko czy nikt mnie nie wyprzedza i na przeciwnym pasie nic nie jedzie - rozpocząłem skręt w lewo. gdy byłem już do połowy na parkingu poczułem uderzenie w tył samochodu. Sprawca kierujący Renault Clio zeznał że widział migający lewy kierunkowskaz ale "myślał, że mi się nie wyłączył" i zaczął mnie wyprzedzać gdy ja zacząlem skrecać na parking. W wyniku zderzenia mam uszkodzony lewy tylny błotnik i zderzak tylny, zawieszenie koła tylnego lewego. Wezwałem Policję pewny swojej racji na numer alarmowy 112. Sprawca "po spaleniu papierosa" podszedł do mnie i powiedział: "że przeprasza, że przemyślał sprawę, że napisze oświadczenie i poprosił mnie abym odwołał policję bo dostanie mandat. No i ja naiwny chciałem być dobry dla sprawcy (zbliżały sie święta) odwołałem policję. Sprawca napisał mi przyznające sie do winy oświadczenie. Cytuję: "Oświadczam, iż w dniu 21.12.2007 o godz. 15:30 na ul. Podleśnej 2 w Białymstoku wymusiłem pierszeństwa kierującemu Mazdą 626 nr rej...., który skręcał na parking przy ul. Podleśnej. W wyniku zdarzenia u właściciela Mazdy 626 został wgniecony błotnik tylny lewy i wgniecony zderzak tylny" pod opisem szkody narysowana mapka z opisem sytuacji - no i podpis sprawcy, jego dane nr polisy itp. Na koniec sprawca przeprosił za zajście i życzył Wesołych Świąt. To tyle jeżeli chodzi o opis. (zrobiłem ksero oświadczenia sprawcy i mam potwierdzoną zgodność z orginałem w Warcie). Po zdarzeniu bezwłocznie (16:10)zadzwonilem na numer Warty i zgłosiłłem szkodę. Mineły święta i zadzwonił Pan z Warty na oględziny. Samochód został ofotografowany. Raz w Warcie, raz w warsztacie, aby zobaczyc jak mam uszkodzone podwozie. Sporządzony został kosztorys na 4100zł (Mazda wyceniła na 7000 zł). Mogłem go nie przyjąć, ale pomyślałem, że nie chcę się sądzić z ubezpieczalnią i zaakceptowałem kosztorys zaproponowany przez Wartę. Pan z Warty powiedział, że sprawa jest oczywista no i mam podać numer konta i że w przyszlym tygodniu sprawę zamkną. Słowem miodzio. No i zaczynają sie schody: Następnego dnia przejeżdżając obok ubezpieczalni pomyślałem sobie kiedy wypłacą te pieniążki i postanowilem udać sie do prowadzącego sprawę i zapytać. Zapytalem: no i Pan prowadzący powiedział, że w przyszłym tygodniu zamknie sprawę, abym napisał jeszcze jak ja widze sprawę. No to opisałem - zgodne było to z oświadczeniem sprawcy, dodałem tylko, że przed skrętem upewniłem się, że nie wymuszę nikomu pierwszeństwa, ze kierunkowskaz miałem włączony. Moje zdziwienie było wielkie (szczęka mi opadła) gdy Pan na koniec powiedział, że ma jeszcze pewne wątpliwości. Zapytałem jakie? Pan powiedział, że ma wątpliwości czy to ja nie wymusiłem pierwszeństwa i powoła rzeczoznawcę. Na nic zdało sie wyjaśnie, że gdybym faktycznie wymusił temu panu pierwszeństwo i zajechal mu drogę to do zderzenia doszłoby w przedni lewy błotnik lub lewe drzwi (a uszkodzony mam tył, co jednoznacznie świadczy, że kończyłem manewr skretu na parking). Zabilo mnie to, ale Pan spokoił mnie, żebym sie nie martwił. Wczoraj (22.01.08r.)dostałem decyzję - odmowną. Uzasadnienie: ".....Na podstawie ananlizy zgromadzonej dokumentacji w toku postępowania wyjaśniającego oraz w oparciu o wyjaśnienia kierującego pojazdem Renault i oględziny miejsca zdarzenia ustalono, iż Pan podczas jazdy ul. Podleśną wykonując manewr skrętu w lewo z pasa prawego na parking po lewej stronie drogi nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla samochodu Renault będącego w trakcie wyprzedzania Pańskiego pojazdu. W związku z tym nie dostosował sie Pan do art.22 ust.1 i 4 Ustawy z dnia 20.06.97r. ... który mówi: "kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności" a zmieniając pas ruchu jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na którym zamierza wjechać". Ocena zgromadzonego materiału nie daje podstaw do uznania Pana roszczeń z tytułu przedmiotowej szkody". Koniec. Słów brak. Mam oświadczenie gościa, moje, no i nic. Warta nie wspomina, że kodeks drogowy wyraĄnie mówi, że "Kierujący pojazdem przed wyprzedzaniem jest obowiązany upewnić się: czy kierujący jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie sygnalizował zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu", że "kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szcególną ostrożność...(art.24 ust.1 i 2) Nie uwzględnili także, że "Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z prawej strony"(art 24 ust.5) Nie uwzględnili, że był zmrok (godz.15:30), duże natężenie ruchu - (ludzie powracający z pracy), ruch przedświąteczny itp. Posumowując, uważam że, albo sprawca miał "wtyki" w Warcie albo firma nie była beztronna i nagięła na własne potrzeby przepisy ruchu drogowego, robiąc ze mnie sprawcę całego zamieszania. Myślę, że tak chamskiego postępowania nie powinno się tolerowac i dlatego prosze o POMOC. Co mogę zrobić w tej sytuacji. Nadmienię, że nigdy nie byłem w takiej sytuacji, z wykształcenia jestem muzykiem i wierzyłem w uczciwość sprawcy no i firmy ubezpieczeniowej. Z WARTˇ NIE WARTO

#2 2011-02-11 12:24:45

damian
Gość

Re: odszkodowanie z polisy OC pojazdu po wypadku

Szanowny Panie,
Opisana przez Pana sytuacja i postępowanie zakładu ubezpieczeń jest niestety częsta.
Należy pamiętać, iż od odmownej decyzji Warty można wnieść odwołanie do samej Warty. Przysługuje również Panu prawo otrzymania wszelkiej dokumentacji, na której oparto się likwidując ta szkodę. Warto to uczynić zanim wniesie Pan odwołanie. Jeśli ponowna, tym razem ostateczna decyzja Warty byłaby niekorzystna, to pozostaje droga sądowa przeciwko Warcie. Czasem niestety jest to jedyna droga uzyskania należnego odszkodowania.
Proszę również pamiętać, iż Warta obowiązana jest zwrócić Panu rzeczywiste koszty naprawy, a ponadto spadek wartości Pana samochodu, jaki nastąpi przez to, że pojazd miał wypadek. Wnosząc odwołanie proszę również wnioskować o wypłatę odszkodowania za obniżenie wartości pojazdu.